دبیر ستاد: آیین های روز مراغه نهم تا سیزدهم اردیبهشت برگزار می شود

به گزارش ایرنا، ناظم عزیزی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران مراغه افزود: دبیرخانه دائمی برای این منظور و با حضور شخصیت های حقیقی، حقوقی و کارشناسان فرهنگی این شهرستان ایجاد شده است.
وی ادامه داد: اجرای ویژه برنامه های گرامیداشت این روز با هماهنگی دبیرخانه ستاد و در قالب بنیاد مراغه شناسی انجام می شود.
عزیزی گفت: وجود شخصیت های برجسته ملی و بین المللی همچون اوحدی، خواجه نصیر و عبدالقادر مراغی، فرصتی مناسب برای شناساندن پیشینه فرهنگی، هنری و تاریخی مراغه است.
وی افزود: روز مراغه، حرکتی سمبلیک و نمادین بوده و در آیین های امسال سعی خواهد شد تا از حاشیه های جناحی و سیاسی در آن دوری شود.
وی ادامه داد: برای هرچه بهتر برگزار شدن آیین های روز مراغه، اساسنامه دبیرخانه دائمی این حرکت فرهنگی براساس افقی جهانی و با حضور مسئولان و کارشناسان و صاحب نظران فکر و اندیشه در قالب بنیاد مراغه شناسی تدوین خواهد شد.
عزیزی اضافه کرد: در آیین های امسال علاوه بر اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و هنری در عرصه های شعر و موسیقی، کارگاه علمی استهلال ماه مبارک رمضان با همکاری مرکز نجوم و اختر فیزیک نیز دایر خواهد شد گروه های موسیقی به مدت چهار روز در آمفی تئاتر پارک یادگاران به اجرا خواهند پرداخت.
وی افزود: دعوت از شهرداران و مسئولان شهرهای همجوار از جمله تمهیداتی است که برای غنابخشی به ایین های روز مراغه اندیشیده شده است.
وی ادامه داد: فراخوان جشنواره سراسری مراغه در آیینه عکس نیز همزمان با ویژه برنامه های روز مراغه منتشر می شود.
عزیزی با اشاره به اجرای طرح های ویژه روز مراغه با همکاری دستگاه های خدمات رسان شهرستانی اضافه کرد: تور رایگان مراغه گردی، تخفیفات عوارض شهرداری و عدم صدور جریمه رانندگی به مدت یک هفته و نیز ویزیت رایگان در مناطق محروم به مدت چهار روز در این راستا انجام می شود.
وی افزود: همچنین در آیین پایانی و اصلی روز مراغه در سیزدهم اردیبهشت که در تالار عبدالقادر مراغی انجام خواهد شد، از چهره های برتر و شاخص فرهنگی و هنری از جمله در عرصه شعر، موسیقی، علوم و صنعت و نیز پزشکی تجلیل خواهد شد.
به گزارش ایرنا، 16 اردیبهشت سالروز بسته شدن زیج الخانی و رصدخانه مراغه توسط خواجه نصرالدین طوسی، از سوی شورای فرهنگ عمومی شهرستان و استان به عنوان روز مراغه نامگذاری شده است.
شهر مراغه به عنوان بزرگترین شهر آذربایجان شرقی بعد از تبریز حدود 180 هزار نفر جمعیت دارد، این شهر در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی و 607 کیلومتری تهران قرار دارد و در ابتدای دوران فرمانروایی ایلخانان مغول، پایتخت این سلسله بوده است.
3077/7487
لینک منبع