ساخت و ساز در استان به زیر 2.6 میلیون مترمربع کاهش یافت

به گزارش ایرنا، مهدی علیلو روز دوشنبه در نشست بررسی موضوعات نظام مهندسی ساختمان مراغه در فرمانداری این شهرستان افزود: این در حالیست که در سال 1392، 6 میلیون مترمربع در سال های 1393 و 1394 چهار میلیون مترمربع ساخت و ساز شده بود.
وی اضافه کرد: در سالجاری 2 هزار پرونده ساخت و ساز در آذربایجان شرقی تشکیل شده که این آمار نشانگر کاهش ساخت و ساز در استان است.
علیلو گفت: فرهنگ سازی در راستای ساخت و ساز های اصولی، برخورد شدید با کم کاری ناظران، تغییر در نگرش سیستم نظام مهندسی و برگزاری کلاس های توجیهی مباحث حقوقی برای ناظران از جمله مهمترین اهداف هیات مدیره نظام مهندسی استان است.
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان در رشته شهرسازی به موضوع امضای استحکام بنا ساختمان ها از سوی ناظران اشاره کرد و گفت: تعامل و همکاری شهرداری و نظام مهندسی در این موضوع ضروری است و باید در این خصوص تمهیداتی اتخاذ شود.
وی اضافه کرد: شورای انتظامی نظام مهندسی در رسیدگی به تخلفات حساس بوده و در صورت مشاهده موارد با متخلفان برخورد قانونی و شدیدی خواهد داشت.
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه نیز در این جلسه گفت: حضور مهندس شهرستانی در کمیسیون های استانی موجب ارتباط مطلوب با نظام مهندسی استان و حرکت مثبتی برای شهرستان می شود.
حمید شکری افزود: ضعف نظارت بر ساخت و سازها از سوی برخی از مهندسان ناظر، عدم حضور برخی از ناظران بر سر پروژه، عدم نظارت و دقت کافی بر ناظران و بررسی گزارشات تخلف در زمان مقرر از جمله مهمترین مشکلات این حوزه است.
وی افزود: متاسفانه تعداد ساختمان های بدون مجوز و پروانه ساختمانی در شهرستان زیاد شده که نظام مهندسی شهرستان با همکاری و تعاملی که با شهرداری در این خصوص دارد می تواند این مشکل را رفع کند.
شکری اضافه کرد: رسیدگی به تخلفات ساختمان های پروانه دار از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه جدی دستگاه های اجرایی قرار گیرد.
وی ادامه داد: همچنین نظارت در تمامی مراحل ساخت و ساز باید از طریق مهندس ناظر به دقت صورت گیرد و در طول عملیات اجرایی و مراحل ساخت در پروژه حضور فعال داشته باشند.
وی افزود: شهرداری موظف است در همان ابتدای مشاهده تخلف، آن را به نظام مهندسی گزارش دهد.
رئیس نظام مهندسی ساختمان مراغه نیز در این جلسه گفت: در 9 ماه امسال بیش از 132 هزار مترمربع در شهرستان ساخت و ساز شده که این آمار نشان دهنده کاهش ساخت و ساز در مراغه است.
نوتاج عباسی اضافه کرد: امسال بیش از 200 پرونده ساخت وساز در نظام مهندسی شهرستان تشکیل شده است.
وی به قانون انتخاب ناظران از سوی کارفرما انتقاد کرد و گفت: انتخاب ناظر از سوی کارفرما یکی از اصلی ترین مشکلات حوزه ساخت و ساز است که باید در این خصوص فکر اساسی شود.
وی گفت: نظام مهندسی شهرستان آماده دریافت تمامی گزارشات تخلف است و شهرداری هم می تواند تخلفات را مستقیم به نظام مهندسی و یا به شورای انتظامی نظام مهمندسی استان گزارش کند.
حدود 31 هزار نفر در سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی عضو هستند.
شهرستان مراغه با حدود 263 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
3077/9880
لینک منبع