معاون فرماندار مراغه: با تخلفات در زمینه منابع آبی برخورد می‌شود

 تاریخ خبر:  27 اردیبهشت 1399

مراغه - ایرنا - معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرماندار مراغه از دستگاه‌های متولی و اجرایی شهرستان خواست تا با تخلفات در زمینه منابع آبی برخورد کنند.

نقی مسکینی روز شنبه در نشست کارگروه حفاظت از منابع آبی مراغه افزود: جلوگیری از حفاری های غیرمجاز و اشخاص متخلف در زمینه حفر چاه های جدید، از اولویت های کارگروه حفاظت از منابع آبی است.

وی ادامه داد: در این راستا اکیپ های بازرسی از باغات و اراضی کشاورزی در جهت جلوگیری از هرگونه تخلف و سو استفاده از منابع آبی تشکیل می شود.

وی اضافه کرد: لایروبی انهار و رودخانه های دائمی و فصلی نیز از دیگر اقدامات موثر برای کاهش هدررفت منابع آبی است که این امر نیز با تامین اعتبار مورد نیاز تسریع و تسهیل می شود.

دادستان عمومی و انقلاب مراغه نیز گفت: تبدیل اراضی دیم و منابع طبیعی به باغات و حفر چاه های غیرمجاز، مهم ترین آسیب های پیش روی بخش کشاورزی و منابع آبی این شهرستان است.

نادر نجد افزود: برای برخورد با تخلفات در این زمینه و براساس مصوبه ستاد پیشگیری از جرائم، اکیپ های مشترک متشکل از نمایندگان دادستانی، نیروی انتظامی و دستگاه های اجرایی بر تخلفات نظارت و متخلفان را به مراجع قضائی معرفی خواهند کرد.

وی اضافه کرد: امور آب شهرستان نیز موظف است در صورت مشاهده دستگاه های حفاری غیرمجاز چاه، با حکم قضائی اقدام به توقیف این دستگاه ها کرده و متخلفان را به دستگاه قضائی معرفی کند.

مدیر امور آب مراغه نیز با اشاره به وضعیت منابع آبی این شهرستان گفت: از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه ۹۸ تا آخر شهریور ۹۹) تاکنون ۳۴۱ میلی متر نزولات جوی در این شهرستان باریده است.

عبدالله فرمانی افزود: با وجود کمبود بارش ها در اردیبهشت امسال، وجود ذخایر برفی نیاز آبی شهرستان تامین خواهد شد.

وی اضافه کرد: در سال گذشته و در راستای پیشگیری از تخلفات در زمینه منابع آبی، با ۱۱۹ مورد تخلف در زمینه حفر چاه های غیرمجاز  برخورد شد و برای ۱۲۴ مورد اخطاریه صادر شده و ۷۱ حکم انسداد چاه نیز برای متخلفان صادر شده است.

شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

لینک منبع