احیای مجموعه تاریخی مسجد ملارستم مطالعه می‌شود+فیلم

 تاریخ خبر:  30 اردیبهشت 1401

مراغه- ایرنا- احیای مجموعه تاریخی مسجد ملارستم که طی سفر اخیر وزیر میراث فرهنگی به مراغه از سوی آیت‌الله پورمحمدی، امام جمعه شهرستان مورد تاکید قرار گرفته و وزیر هم دستور تخصیص مبلغ مناسب برای آن صادر کرده بود، امروز با دعوت فرماندار مراغه از مسئولان ذیربط کلید خورد و مطالعه آن وارد مرحله اجرایی شد.

به گزارش ایرنا از مدیران شهرداری تا اوقاف و امور خیریه گرفته تا میراث فرهنگی و آموزش و پرورش در این بازدید و هم‌اندیشی حضور داشتند و امام جمعه و فرماندار مراغه نیز با دغدغه توسعه این مجموعه تاریخی پای کار آمدند.

در نهایت نیز «داود اسدیان» به عنوان فرماندار و بالاترین مقام اجرایی شهرستان از شهرداری خواست تا طرح احیای این مجموعه تاریخی را مطالعه و آماده کند تا بودجه وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر اساس آن طرح جذب و به صورت مرحله به مرحله عملیاتی شود.

وی همچنین مطالبه اصحاب رسانه، تملک زمین مدرسه تخریب شده در نزدیکی مسجد(دبستان سابق شهید رجایی) از آموزش و پرورش، برچیدن سازه‌های غیرقانونی، و مقاوم‌سازی مسجد را نیز مورد تاکید قرار داد و افزود: این طرح با همت همگانی، اقدام و عمل قابل اجرا بوده و فرمانداری برای اجرای آن جدی است.

آیت‌الله پورمحمدی، امام جمعه مراغه نیز آزادسازی حریم درجه یک این مسجد را در اولویت خواستار شد و جدیت مسئولان اجرایی شهرستان برای احیای این مجموعه را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش ایرنا این مسجد تخته‌ای که کل سقف، ۴۰ ستون و کف آن چوبی است، با وجود اینکه چندین‌بار از سوی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرمت شده است، اکنون هم به رسیدگی نیاز دارد و شاید نخستین گام برای احیای مجموعه تاریخی آن، رفع رطوبت بنا باشد.

لینک منبع