آلوده شدن 12 هکتار از باغ های گردوی آذربایجان شرقی به آفت 'کرم خراط'

به گزارش ایرنا، محمود کیا روز چهارشنبه در جلسه مبارزه با آفت کرم خراط در عجب شیر با اشاره به شیوع این آفت در باغ های گردوی استان گفت: اگر تمام اعتبارات استان را هم برای کنترل کرم خراط اختصاص دهند در صورتیکه همکاری و مشارکت کشاورزان نباشد قادر به کنترل آن نخواهیم بود.
وی استفاده از سموم شیمیایی برای نابودی این آفت را موثر ندانست و یادآور شد: برای مقابله با این آفت باید سیم های فرمونی برای اخلال در جفت گیری پروانه فری به کار گرفته شود.
کیا بابیان روش های مختلف برای مبارزه و پیشگیری از افزایش جمعیت کرم خراط افزود: تغذیه درخت و آبیاری مناسب درختان گردو در مقاومت این درختان حائز اهمیت بوده و خسارت را به حداقل کاهش می دهد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: بستر رشد و نمو کرم خراط تنها مختص درختان گردو و سیب نبوده و حتی باعث نابودی درختان غیرمثمر نیز می شود.
کیا با بیان نحوه تخم ریزی و تکثیر کرم خراط و بسترهای مناسب برای رشد و نمو این آفت گفت:امکان ریشه کن کردن و نابودی کامل کرم خراط وجود ندارد و تنها با پیشگیری از ایجاد بستر مناسب و فرآیند تبدیل لارو به شفیره و پروانه، می توان جمعیت آن را کنترل و از بروز خسارت قابل توجه جلوگیری کرد.
وی افزود: در بین شهرستان های استان شهرستان های عجب شیر، شبستر، آذرشهر، اسکو و تبریز از آلودگی بالایی برخوردار بوده و بیشترین خسارت به باغات شهرستان های فوق وارد شده است.
کیا ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی و بارش های کم، اگر همکاری و تبادل نظر انجام نشود در چند سال آینده گردویی برای چیدن باقی نمی ماند.
وی استفاده از سموم، خارج کردن لاروهای کرم خراط با استفاده از سیم های مفتولی، کوددهی و آبیاری صحیح و به موقع درختان را از بهترین روش های دفع این آفت عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه برای مبارزه با این آفت هزینه کرد پنج میلیون ریالی برای هر هکتار از باغات گردو پیش بینی شده، اظهار کرد: کشاورزان باید تا دهم دی ماه سال جاری 20 درصد این هزینه را جهت خرید تله های فرمونی با مراجعه به جهاد کشاورزی هر شهرستان پرداخت کنند تا عملیات مبارزه بیولوژیک در سطح باغ های منطقه انجام شود.
این طرح با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی و باغداران عجب شیر در راستای مبارزه با کرم خراط درختان میوه در بیش از چهار هزار و 500 هکتار از باغ های این شهرستان که هزار و 290 هکتار آن به باغ گردو اختصاص دارد، اجرا می شود.
شهرستان عجب شیر با 85 هزار نفر جمعیت در 98 کیلومتری جنوب غربی تبریز مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد و از حدود 30 هزار هکتار اراضی کشاورزی آین شهرستان پنج هزار هکتار را باغات تشکیل می دهد.
خبرنگار: شهرام ناعم وند **انتشاردهنده:عیسی عطاپور**
3077/7485/
لینک منبع