تندیس استاد کریمی در مراغه رونمایی شد

به گزارش ایرنا، فرماندار مراغه روز چهارشنبه در مراسم رونمایی از این تندیس گفت: هنرمندان و بزرگان فرهنگ و هنر باید در زمان حیات شان تکریم و تجلیل شوند.
حمید شکری اضافه کرد: استاد کریمی مراغه ای از بزرگان شعر و ادب دیار آذربایجان دارای شهرت ملی و فراملی بوده و از افتخارات شهر فرهنگی و تاریخی مراغه است.
وی از دستگاه های اجرایی و خدمات رسان خواست تا در برنامه ها و طرح های فرهنگی و هنری از جمله پاسداشت مفاخر بزرگ و نیز روز مراغه اهتمام بیشتری داشته باشند.
شهردار مراغه نیز در این مراسم گفت: ساخت تندیس استاد کریمی مراغی به عنوان یکی از محورهای بزرگداشت روز مراغه توسط مجموعه مدیریت شهری انجام شده است.
محمدرضا احمدی افزود: تاکنون تندیس پنج نفر از بزرگان فرهنگ و هنر این شهرستان شامل خواجه نصیرالدین طوسی، اوحدی، عبدالقادر، استاد حیدرعباسی و استاد کریمی در میادین شهر مراغه نصب شده است.
وی ادامه داد: تندیس استاد کریمی توسط کیان اسفندیاری هنرمند مراغه ای طراحی و ساخته شده و در میدانی به نام این استاد شعر و ادب نصب شده است.
احمدی اضافه کرد: برای ساخت این تندیس و محوطه سازی، 550 میلیون ریال توسط شهرداری مراغه هزینه شده است.
وی گفت: برای این منظور 80 متر جدول گذاری، 80 مترمربع کف سازی و 100 متر مربع نیز فضای سبز ایجاد شده است.
میرزا حسین کریمی مراغه‌ ای شاعر معاصر آذربایجان متولد 1306 در مراغه و ساکن این شهر است.
کریمی ادامه دهنده سبک سنتی و کلاسیک شعر بوده و اغلب در اشعار طنز خود رسم و رسوم زمان خود را به باد انتقاد گرفته است.
کریمی مراغه ‌ای با اینکه طنز پرداز است، از عاشقان اهل بیت بوده و کتاب های نوحه وی از کتاب های طنز او بیشتر است. مجموعه‌ های طنز او در 16 جلد و با عنوان رنگارنگ چاپ شده است.
شهرستان مراغه با حدود 263 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
7487/3077
لینک منبع