عمران و توسعه متوازن شهری، برنامه راهبردی شهرداری مراغه

محمدرضا احمدی روز سه شنبه با حضور در ایرنا دفتر مراغه و تشریح عملکرد شهرداری در حوزه های مختلف عمرانی، اجتماعی و فرهنگی اظهار کرد: شهرداری مراغه در راستای عمران شهری با اجرای طرح های اجرایی و خدماتی در حوزه های مختلف در مسیر خدمتگزاری صادقانه، رفع دغدغه ها و مشکلات و نیز جذب سرمایه گذار و توسعه اقتصادی و فرهنگی حرکت می کند.
وی ادامه داد: این مجموعه مدیریت شهری در طول یکسال اخیر با اجرای طرح های عمران شهری در قالب آسفالت ریزی، رفع مشکلات و معضلات ترافیکی، توسعه گردشگری و حمایت از ساخت و سازهای اصولی و انبوه سازی گام های موثری در رشد متوازن اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برداشته است.
احمدی با اشاره به وجود برخی محدودیت های بودجه ای شهرداری اضافه کرد: با وجود این مشکلات، تاخیری در تامین هزینه های طرح های عمرانی و پرداخت حقوق پرسنل و کارکنان این مجموعه وجود ندارد.
وی با اشاره به رویکردهای اصلی شهرداری مراغه در طول یکسال اخیر از اجرای طرح های عمرانی، فرهنگی و خدماتی مجموعه مدیریت شهری خبرداد.

** آسفالت ریزی و بهسازی معابر شهری حرکتی در مسیر توزیع عادلانه امکانات
شهردار مراغه با اشاره به اجرای طرح های بهسازی و آسفالت ریزی 526 هزار متر مربع از معابر شهری گفت: از شهریور سال 95 تا مهرماه سالجاری، 286 هزار مترمربع از معابر و خیابان های اصلی و 190 هزار از محلات شهری آسفالت ریزی و 50 هزار مترمربع از معابر نیز لکه گیری شده است.
احمدی افزود: برای اجرای این طرح ها که بیشتر آنها در مناطق حاشیه ای و محروم شهری اجرا شده، 103 میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
وی ادامه داد: طرح آسفالت ریزی معابر اصلی تا زمانیکه شرایط جوی اجازه دهد ادامه خواهد داشت.
احمدی اضافه کرد: با تجهیز کارخانه آسفالت شهرداری به دستگاه های سنگ شکن و تعویض سیستم سوخت، به دنبال بالا بردن کیفیت آسفالت تولیدی هستیم.
وی با گلایه از برخی دستگاه های خدمات رسان شهری در خصوص عدم همراهی لازم برای بهسازی معابر شهری گفت: به دلیل این عدم همکاری ها، آسفالت ریزی در برخی از خیابان های اصلی شهر دچار وقفه شده است.

** رفع مشکلات و گره های ترافیکی، توجه به دغدغه های همیشگی شهروندان
شهردار مراغه با اشاره به برنامه های مجموعه مدیریت شهری برای رفع مشکلات ترافیکی شهر گفت: بر اساس مطالعات و طرح های مدون کارشناسی، طرح ایجاد روگذر یا زیرگذر در مبادی ورودی شهرک ولیعصر از طرح های اساسی شهرداری در راستای کاهش بار ترافیکی در این مناطق است.
احمدی همچنین از برنامه ریزی برای اجرای طرحی بزرگ در حوزه ترافیک شهری خبرداد.
وی با اشاره به روند اجرایی تعریض پل میدان شهرداری اضافه کرد: این طرح از پیشرفت مناسب برخوردار بوده و در این راستا، با انتقال برخی زیرساخت های شهری از جمله شبکه آب و برق، این طرح در روزهای آتی بهره برداری خواهد شد.
وی با انتقاد از عدم وجود کنارگذر شهری در مراغه افزود: بار ترافیکی سنگین و تردد ماشین آلات صنعتی در کمربندی ها، موجب ایجاد معضلات ترافیکی شدید و نیز وارد آمدن خسارات به ابنیه و زیرساخت های شهری در این مناطق شده است.
احمدی اضافه کرد: عدم تصویب کریدور شمالی و اتصال آن به آزادراه مراغه - هشترود به عنوان بخشی از این طرح ملی، ایجاد کنارگذر در این مسیر را با مشکل مواجه کرده و آن را منتفی کرده است.

** ایجاد زیرساخت های گردشگری در راستای کمک به توسعه و رونق اقتصادی منطقه
شهردار مراغه با تاکید بر لزوم توسعه و حمایت از بخش گردشگری این شهرستان به عنوان یکی از راهبردهای اصلی مجموعه مدیریت شهری گفت: تقویت این بخش با همراهی و همکاری دستگاه های متولی امر، حرکتی ماندگار در جهت توسعه اقتصادی و فرهنگی این شهر تاریخی خواهد بود.
احمدی افزود: احیای هویت تاریخی و فرهنگی مراغه با برخورداری از ده ها اثر تاریخی و ملی، نیازمند عزم مسئولان و دستگاه های فرهنگی و اجتماعی است.
وی با انتقاد از عدم توجه به حوزه گردشگری و میراث فرهنگی این شهرستان ادامه داد: مسئولان با توجه به در پیش بودن رویداد بزرگ تبریز 2018 کمترین توجه را به این بخش به ویژه در این شهرستان داشته اند.
وی با اشاره به طرح های اجرا شده شهرداری در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی مراغه گفت: تملک و بازسازی خانه تاریخی خیابانی از جمله طرح هایی است که به همت شهرداری امسال به بهره برداری رسید.
وی با اشاره به طرح های در دست اجرای مدیریت شهری در این بخش افزود: هم اکنون طرح بهسازی حمام تاریخی خواجه نصیر در دست اقدام است و عملیات اجرایی آن نیز به صورت مشارکتی به زودی آغاز می شود.
احمدی اضافه کرد: طرح احداث پارک نجوم با نصب سامانه آسمان نما در این مکان، طرح توسعه و بهسازی سایت رصدخانه، راه اندازی تله کابین در مناطق طبیعی و گردشگری، تاسیس و ایجاد مینیاتور پارک، پارک ملل و تملک و آزادسازی مقبره اوحدی از جمله طرح های در دست مطالعه مجموعه مدیریت شهری برای توسعه صنعت گردشگری در این شهرستان است.
وی گفت: طرح بهسازی و تبدیل خانه های تاریخی به مهمانسرا و اقامتگاه برای گردشگران و ایجاد زیرساخت برای بهره برداری از آب های معدنی ساری سو و شورسو از جمله اقداماتی است که توسط شهرداری برای جذب گردشگر برنامه ریزی شده است.
شهردار مراغه با اشاره به حضور شهرداری مراغه در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران افزود: در راستای حمایت از صنعت گردشگری، همراهی و همکاری ادارات، سازمان ها، صاحبان صنایع، بازاریان و هتلداران برای معرفی ظرفیت های گردشگری در این حوزه ضروری است.

** حمایت شهرداری از صنعت ساختمان در راستای توسعه اقتصاد شهری
شهردار مراغه با بیان اینکه حمایت از صنعت ساختمان و انبوه سازان از اولویت های شهرداری است گفت: هم اکنون بسته حمایتی از انبوه سازان این شهرستان تدوین شده است.
احمدی افزود: ارائه تسهیلات بانکی برای حمایت از انبوه سازان و نیز ایجاد زمینه برای تهاتر ملک به جای عوارض شهرداری از تمهیداتی است که برای حمایت از صنعت ساختمان و انبوه سازی در قالب بسته حمایتی اجرا می شود.
وی ادامه داد: با توجه به توان فنی مناسب می توان از ظرفیت های موجود شرکت های انبوه ساز در اجرای طرح های عمران شهری نیز استفاده کرد.
وی با اشاره به وضعیت بافت های فرسوده داخل شهری مراغه اضافه کرد: شهرداری آماده ارائه تسهیلات ویژه برای بهسازی و نوسازی بافت فرسوده در قالب ایجاد مجتمع های ساختمانی در مناطق بافت فرسوده شهری است.
احمدی خاطرنشان کرد: شهرداری آماده است تا با انبوه سازانی که در بافت های قدیمی و فرسوده شهر سرمایه گذاری می کنند همکاری های لازم را انجام دهد.
شهر مراغه به عنوان بزرگترین شهر آذربایجان شرقی بعد از تبریز حدود 180 هزار نفر جمعیت دارد این شهر در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی و 607 کیلومتری تهران قرار گرفته و در ابتدای دوران فرمانروایی ایلخانان مغول، پایتخت این سلسله بوده است.
شهرستان مراغه با حدود 250 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
گزارش از: ابراهیم مطلوبی**انتشار:عیسی عطاپور**
3077/7487
لینک منبع