کمک 2 هزار میلیارد ریالی دولت به شهرداری ها و دهیاری های آذربایجان شرقی

به گزارش ایرنا، محمد صادق پور مهدی روز دوشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی هشترود افزود: شهرداری ها و دهیاران پرچمدار اقتصاد مقاومتی و در صف اول اقدام و عمل هستند.
وی با اشاره به اینکه مشارکت تنها راه اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی است، گفت: تکیه بر توان مردم برای سرمایه گذاری و کارآفرینی اقدامی اساسی در راستای اقتصا مقاومتی است.
وی از مسوولان شهرستان هشترود خواست تا برای تحقق اقتصاد مقاومتی از همه ظرفیت های شهری و روستایی از جمله مشارکت مردمی استفاده کنند.
معاون عمرانی استاندار با بیان اینکه بیش از 6 هزار طرح در طول سه سال اخیر با 75 میلیارد ریال در آذربایجان شرقی به بهره برداری رسیده است، اظهار کرد: مدیریت استان در تکمیل و اجرای طرح های مختلف از ظرفیت خیران، اعتبارات دولتی و توان شهرداری ها استفاده کرده است.
وی در ادامه ایحاد نمایشگاه دایمی محصولات کشاورزی در هشترود را ضروری دانست و افزود: کشاورزان این شهرستان امسال بیش از یک هزارو 700 میلیارد ریال گندم فروخته اند که باید تلاش شود این مبلغ در این شهرستان سرمایه گذاری شود.
وی افزود: در حالی که عده ای اجرای طرح سرمایه گذاری گردشگری و توریستی در قلعه زهاک (ضحاک) را با مشکل مواجه کرده اند، این قلعه مزیت گردشگری جهانی دارد و می تواند هزاران گردشگر خارجی را به استان و این شهرستان بکشاند.
وی ادامه داد: مشکل کمبود آب در آذربایجان شرقی جدی است اما با وجود سد سهند این مشکل در هشترود وجود ندارد و ایجاد شیلات در پایاب سد سهند می تواند کمک شایانی به ایجاد اشتغال و تحقق اقتصاد مقاومتی بکند.
وی در ادامه بر ایجاد صندوق های خرد روستایی تاکید کرد و افزود: راه اندازی این صندوق موجب جذب سرمایه گذار شده و از انتقال سرمایه های روستاییان به شهرها جلوگیری می کند.
پورمهدی به نقش اساسی رسانه ها در جذب سرمایه گذار نیز اشاره کرد و گفت: اطلاع رسانی و معرفی ظرفیت های موجود هر منطقه از سوی رسانه ها می تواند زمینه های سرمایه گذاری و رشد و شکوفایی اقتصادی و اجتماعی را فراهم سازد.
فرماندار هشترود نیز مشکل اصلی شهرستان را اشتغال بر شمرد و گفت: بخش های کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، گردشگری و پایاب سد از جمله هسته های کلیدی سند تدبیر و توسعه این شهرستان با 30 درصد پیشرفت است.
حسن مستفید به وجود 2 شهرک صنعتی پروفسور هشترودی و فجر در هشترود اشاره کرد و گفت: تمام پتانسیل های سرمایه گذاری اعم از آب، برق، تلفن، گاز و راه دسترسی به مرکز شهر و آزاد راه پیامبر اعظم (ص) و خط آهن در این شهرک مهیاست و از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در این شهرستان دعوت می شود.
وی، پشتیبانی دولت از سرمایه گذاری در زیرساخت ها را نیز یادآور شد و افزود: این رویکردها در واقع دنباله روی از سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبری و رئیس جمهوری است.
مستفید سند تدبیر و توسعه این شهرستان را برنامه ریزی جامع، کامل و منسجم در راستای بهره مندی مطلوب از قابلیت های هشترود دانست و گفت: این سند به عنوان راهنمای توسعه همه جانبه شهرستان از سوی دولت تدبیر و امید تدوین شده و در حال اجراست.
به گزارش ایرنا، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان شرقی برخی از طرح های صنعتی هشترود را مورد بازدید قرار داد و به بررسی مشکلات تولید کنندگان این شهرستان پرداخت.
هشترود با حدود 70 هزار نفر جمعیت در 120 کیلومتری جنوب شرقی تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.
خبرنگار: جلیل دین محمدی** انتشار دهنده: محمد رستگار
7486/6183
لینک منبع