گیاهان خوش خوراک کوهپایه های سهند بر سر سفره های مردم مراغه

به گزارش ایرنا، همزمان با آغاز فصل بهار و رویش گیاهان مرتعی خوراکی و دارویی در دامنه های سرسبز سهند و ارتفاعات مراغه و عرضه آن ها در بازار محلی این شهرستان، سفره های مردم منطقه نیز عطر و طعم بهاری به خود گرفت.
هر سال با آغاز رشد بیش از 60 نوع از گیاهان دارویی و خوش خوراک محلی، افراد بومی و روستانشینان منطقه با صعود به دامنه های سهند و ارتفاعات این شهرستان، شروع به جمع آوری گیاهان خوراکی و دارویی برای مصرف و عرضه در بازار می کنند.
سورولو، گل آقا، بزگوش، پونه کوهی، ریواس، یونجه، گون، کنگر، بولاغ اوتی، قارتره سی، آغجه باش، مرزن جوش، خارشتر، مرزه کوهی، کاکوتی(کهلیک اوتی) و چای علفی(توه لوجه) از جمله گیاهان خوراکی و دارویی منطقه است که در فصل بهار به صورت خودرو در دامنه های سهند و مناطق کوهستانی منطقه رشد می کند.
با آغاز فصل بهار و رویش گیاهان خوراکی و دارویی، دامنه کوه ها و دشت های سهند و ارتفاعات مراغه میزبان گروه های مختلف مردم بومی و شهری است که برای چیدن سبزی های معطر و خوش خوراک و گیاهان صحرایی به دل طبیعت می روند.
رییس اداره حفاظت از منابع طبیعی و آبخیزداری مراغه گفت: برداشت و عرضه این نوع گیاهان تا نیمه اول خرداد در منطقه رواج داشته و برای بسیاری از افراد بومی و روستانشینان منبع درآمدی فصلی به حساب می آید.
علی مکرمی وند، افزود: مردم منطقه در این موقع از سال با خرید و تهیه گیاهان خوش خوراک مرتعی، سفره های خود را با بو و مزه این نوع گیاهان عطرآگین می کنند.
وی اظهار کرد: آبگوشت تره کوهی، آش سورولو و خورشت کنگر از جمله غذاهای سنتی و چای کاکوتی(کهلیک اوتی) و علفی (توه لوجه) نیز از آشامیدنی های تهیه شده از این نوع گیاهان از سوی مردم منطقه است.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مراغه یادآور شد: گیاهان مرتعی خوش خوراک در این موقع سال به صورت تازه خوری مصرف و در دیگر فصول سال به صورت خشک شده مورد استفاده مردم منطقه قرار می گیرد.
مکرمی وند، ادامه داد: مردم منطقه از گیاهان مرتعی علاوه بر تهیه خوراک، در زمینه دارویی و درمانی نیز به روش دم کرده نوشیدنی و تهیه عرقیات مختلف استفاده می کنند.
در دامنه های کوه سهند، مناطق کوهستانی و مراتع مراغه حدود 60 گونه گیاه مرتعی رشد می کند که از این تعداد حدود 20 نوع مصرف خوراکی و 40 نوع مصرف دارویی دارد.
کوه سهند با سه هزار و 707 متر ارتفاع در 34 کیلومتری شمال شرق شهرستان مراغه واقع شده و رشته ای از سلسه جبال البرز است.
3034/8023/6183
لینک منبع