استقرار راهنمایان مسافران در 12 منطقه مراغه

یعقوب طالبی، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این باجه ها با همکاری شهرداری و جمعیت هلال احمر مراغه در پارک مسافر و میادین بسیج، راه آهن، مادر و مجلس و در محل 10 اثر باستانی و طبیعی این شهرستان ایجاد شد.
وی با بیان اینکه راهنمایان مسافران با استقرار در محل آثار تاریخی این شهرستان شامل موزه ایلخانی، گنبدهای سرخ، غفاریه، کبود و مدور، مقبره آقالار و معبد مهر اطلاعات لازم را در خصوص این آثار به مسافران نوروزی می دهند، اظهار کرد: راهنمایان مسافران نوروزی همچنین در محل غار هامپوئیل، کمپ گردشگری سد علویان و امامزاده چکان این شهرستان نیز برای ارایه اطلاعات لازم مستقر شده اند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه یادآور شد: در هر کدام از این باجه ها راهنمایان به صورت دو نوبت صبح و عصر و تا 14 فروردین به مسافران خدمات ارایه می کنند.
طالبی، با بیان اینکه در این باجه ها بسته های فرهنگی ویژه آثار باستانی آذربایجان و شهرستان مراغه برای مسافران توزیع می شود، ادامه داد: در این شهرستان امکان اسکان روزانه یک هزار و 200 مسافر و بازدید از آثار شاخص تاریخی این شهرستان توسط ستاد نوروزی مراغه تدارک دیده شده است.
وی گفت: هم اکنون 300 تخت هتل، 100 تخت مهمانپذیر و مسافرخانه، 400 تخت در زایرسرای امامزاده سید ابراهیم (ع)، باشگاه فرهنگیان و خانه معلم و حدود 400 تخت نیز در چادرها و آلاچیق های بوستان های این شهر برای مسافران مهیا شده است.
مراغه با حدود 300 اثر تاریخی و تپه های باستانی جزو 10 شهرستان تاریخی و فرهنگی کشور محسوب می شود که از این تعداد حدود 200 اثر تاریخی این شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
شهرستان مراغه با 250 هزار نفر جمعیت در 147 کیلومتری جنوب غربی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
8023/6183
لینک منبع