آیین روز درختکاری در روستای چلان سفلی مراغه برگزار شد

به گزارش ایرنا، بخشدار سراجوی مراغه روز سه شنبه دراین آیین گفت: به مناسبت روز درختکاری اهالی و دانش آموزان دختر دبیرستان دوره اول راه زینب (س)، دبیرستان دوره اول کوثر شهر خداجو و دانش آموزان مدرسه ابتدایی بامداد چلان اقدام به کاشت نهال کردند.
نقی محمدی افزود: در این آیین 140 دانش آموز حدود 200 اصله نهال از گونه های مختلف از جمله سرو، سنجد، بید و اقاقیا را در معابر این روستا کاشتند.
وی، فرهنگ سازی در زمینه کاشت و حفاظت از درخت و منابع طبیعی در جامعه را ضروری دانست و اظهارکرد: علاوه بر فرهنگ درختکاری باید فرهنگ نگهداری از درخت نیز در جامعه ترویج یابد.
محمدی، هفته منابع طبیعی و روز رختکاری را فرصت مغتنمی برای بالا بردن آگاهی های عمومی جامعه در زمینه نقش و اهمیت منابع طبیعی و ضرورت حفظ و حراست از آن دانست و ادامه داد: حفظ منابع طبیعی از تقدس و ارزش والایی برخوردار است.
وی، براهمیت درختکاری در دین اسلام اشاره کرد و گفت: در تعالیم الهی و سخنان پیامبران نیز مسلمانان به کاشتن درختان به عنوان امری نیک که دارای ثواب و اجر الهی است، سفارش شده اند.
شهرستان مراغه دارای دو بخش مرکزی و سراجو، شهرهای مراغه و خداجو و 178 روستا است.
بخش سراجو از نظر جغرافیایی، بخشی از جنوب استان آذربایجان شرقی محسوب می شود که از سمت شمال به رشته کوه سهند، از جنوب به آذربایجان غربی، از سمت شرق به شهرستان های هشترود و چاراویماق و از غرب به شهرستان های مراغه و ملکان محدود می شود.
بنا بر آخرین سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش سراجوی شهرستان مراغه در سال 1392 حدود 21 هزار و 371 نفر بود.
3034/8023/ 1495
لینک منبع