1014حلقه چاه در آذربایجان شرقی مسدود شد

به گزارش ایرنا، یوسف غفارزده روز شنبه در نشست کمیته راهبردی پایاب سد سهند هشترود اظهار داشت: همچنین در این مدت و در راستای صیانت از منابع آب، از اضافه برداشت 338 حلقه چاه مجاز نیز جلوگیری شده و 431 کنتور حجمی بر روی چاه های مجاز نصب شده است.
وی در مورد وضعیت شبکه های آبیاری مدرن و نیمه مدرن استان گفت: 43 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در حال بهره برداری بوده و 35 هزار هکتار در حال اجراست و 35 هزار و 940 هکتار شبکه در حال مطالعه است.
وی حجم آب تجدیدپذیر استان را معادل 4 میلیارد و 160 میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: با اجرای برنامه سازگاری با کم آبی باید این میزان تا 9 درصد کاهش یابد تا به وضعیت مطمئن تری از نظر منابع آب برسیم.
فرماندار هشترود نیز در این جلسه اظهار داشت: کشاورزی صنعتی در این شهرستان با توجه به وجود سد سهند که 160 میلیون متر مکعب آب دارد موجب افول کشاورزی و افزایش بیکاران شده است.
امین امینیان همچنین از پرداخت وام 10 میلیون تومانی بانک کشاورزی و 9 میلیون تومانی جهاد کشاورزی به ازای هر هکتار به منظور تجهیز اراضی کشاورزی در سال آینده خبر داد.
امینیان با بیان اینکه 245 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان از ابتدای سالجاری تاکنون به سامانه های آبیاری نوین تجهیز شده اند گفت: برای این کار بیش از 2.5 میلیارد تومان تسهلات دولتی پرداخت شده است.
وی همچنین از بلاتکلیف ماندن پایاب سد سهند انتقاد کرد و گفت: از واحد عمرانی شماره یک سد سهند که سطح 2 هزار و 872 هکتار اراضی را شامل می ‌شود یکهزار و 562 هکتار آن به اتمام رسیده است.
وی افزود: برای 310 هکتار نیز برنامه ‌ریزی لازم صورت گرفته و آماده بهره‌ برداری برای کشت بهاره است.
سد خاکی سهند با حجم مفید 135 میلیون متر مکعب بر روی رودخانه قرانقو از سرشاخه‌های رودخانه قزل اوزن و در 130 کیلومتری تبریز و 35 کیلومتری شهرستان هشترود با اهداف تأمین آب شرب و صنعت منطقه، کنترل سیلاب و توسعه کشاورزی منطقه احداث شده و از سال 1385 در حال بهره برداری است.
**
امام جمعه هشترود گفت: معلمان پرورشی باید استعداد های دانش آموزان را کشف و آنها را به درستی و در جاهای مختلف به کار ببرند.
حجت الاسلام علی رحیمی در مراسم تجلیل از مربیان و معلمان پرورشی منطقه هشترود افزود: معاونان و مربیان پرورشی مدارس، نوجوانان و جوانان را از تهدیدات دشمنان آگاه کنند و آنان را از وجود منجلاب انحرافات در جامعه که دشمنان برای آنان طراحی کرده نجات دهند.
وی از معلمان و مربیان پرورشی خواست اهتمام ویژه ای به نمازهای جماعت در مدارس و شرکت دانش آموزان در مراسمات ملی و مذهبی و نماز جمعه داشته باشند.
رحیمی با بیان اینکه اسلام با شادی و شعف مخالف نیست افزود: هیچ کس در کشور با برگزاری مراسمات آداب و رسوم و فرهنگ ایرانی به ویژه چهارشنبه سوری مخالف نیست اما دشمنان می خواهند با افزودن برخی آسیب ها به این گونه مراسمات شادی درست را از ما بگیرند.
**
رئیس جمعیت هلال احمر هشترود گفت: با استقرار اکیپ سازمان انتقال خون استان، 100 نفر از مردم نوعدوست این شهرستان خون اهدا کردند.
بهزاد اصلانی گفت: مردم خونگرم هشترود از اول امسال 763 واحد خون اهدا کرده اند.
وی افزود: به رغم استقبال مردم هشترود برای اهداء داوطلبانه خون، این شهرستان پایگاه ثابت انتقال خون ندارد و مردم در انجام این کار خیر همواره با مشکل مواجهند.
3077/7486
لینک منبع